One on one

Jeden divák a jeden herec. Jeden na jednoho. One-on-one. 1:1

1:1 je kontinuální projekt Pomezí věnující se komorním inscenacím převážně pro jednoho diváka. Rádi bychom představili tento specifický divadelní typ formou vlastních i pozvaných inscenací, vícedenní dílny a ve větší šíři i nově vzniklým Festivalem intimního divadla. Společným rysem všech dílčích projektů je kladený důraz na intimní charakter inscenací, bezprostřední kontakt všech zúčastněných a různé možnosti zapojení diváka do probíhajícího dění.

Níže se budou postupně objevovat jednotlivé akce zahrnuté do tohoto projektu.

Tyto inscenace zrcadlí širší tendence v divadle, které vycházejí z touhy po větší intimitě divadelního zážitku, jež nemohou velká divadla nabídnout. Divadlo bývalo vždy skupinovou záležitostí, ale v době internetu je možnost setkat se tváří v tvář v reálném čase a s reálnými lidmi nadmíru atraktivní.

„Vnímáte to skutečněji než skutečný život” říká Lois Keidan „a jelikož nejde o hromadný zážitek, jste si vědomi výjimečnosti vlastní zkušenosti, svého speciálního zážitku odlišného od všech ostatních."

Rozrušení bariéry mezi divákem a hercem může vytvářet pocit strachu a nejistoty - ale zároveň může přinést chuť riskovat a využít nabízené možnosti. Tradiční pozorující divák se proměňuje v aktivního spolutvůrce, čímž se proměňuje i běžná dynamika divadelních produkcí.

Lyn Gardner, The Guardian

Veduty

O projektu

Host dramaturgické linie 1:1

Performance pro jednoho a půl diváka mapující společnou cestu beze slov a cíle. Pouť hmatatelným prostorem krajiny. Když už jdeš, tak nemysli na návrat. Vendula Bělochová a Honza Tomšů rozvíjí dialog s divákem na základě intuitivního přístupu každého z účastněných.

Představení má dvě části; první probíhá o samotě, druhá s jedním z performerů. První část trvá cca 10 minut, druhá cca 15 minut.

Inscenace na diváka nijak neútočí, nese se v klidném, lyrickém duchu.

Cena představení je stanovena tak, aby pokryla náklady na jeho uvedení.

Jednotné vstupné 200 Kč.

Termíny


10. 04. 2019 17:30 - 22:00 17 míst host vstupenky
11. 04. 2019 17:30 - 22:00 16 míst host vstupenky

Tvůrci

Autoři

Vendula Bělochová a Honza Tomšů

Herci

Vendula Bělochová a Honza Tomšů

Projekt podpořili

Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU

Dílna: Divadlo do kapsy

O projektu

Baví vás divadlo? Toužíte mít vlastní divadelní představení? Máte chuť podarovat své blízké netradičním dárkem? Divadlo do kapsy můžete zahrát na rodinné oslavě, při posezení s přáteli nebo i náhodnému kolemjdoucímu.

Nabízíme divadelní dílnu pro každého, kdo má chuť si zkusit něco nového, kreativního a kdo by si rád vytvořil své vlastní dílo – divadelní, výtvarné, zvukové či pohybové.

Práce v malé skupině nám dovolí individuální přístup k potřebám každého z vás. Skrze hledání vlastní divadelní cesty si každý vytvoří maličké představení schované například v krabičce od sirek nebo v cukřence.

Dílnu zakončíme společnou prezentací pro pozvané diváky.

Pro dospělé (po domluvě i pro zájemce starší 15 let).
Předchozí zkušenosti s divadlem nejsou podmínkou.

Dílna obsahuje 3 setkání vždy od 18:00 do 21:00.

Harmonogram:
26. 3. I. setkání: výtvarné a materiálové možnosti; koncepce vlastního představení
15. 4. II. setkání: fyzické a pohybové možnosti; práce na představení
13. 5. III. setkání: dokončení představení a hledání způsobu vhodné prezentace.
Od 20:00 bude neveřejná prezentace dílny pro pozvané diváky.

Kapacita naplněna
Momentálně jsou všechna místa obsazená. Pokud máte zájem přihlášit se jako náhradník, ozvěte se na kristyna@pomezi.com

Lektoři

Vendula Bělochová

Vystudovala japonskou filologii a nyní studuje scénografii alternativního a loutkového divadla na DAMU. Ve své práci se zabývá možnostmi výtvarného divadla (Zápisky z volných chvil, Disk 2018; Pan Josef, 2017) a performance. Silným tématem je pro ni kontakt performera a divákem, který zkoumá v inscenaci pro jednoho diváka Veduty (2017). Je aktivním členem divadelního souboru 8lidí (Press paradox, Disk 2018) a jedním ze zakládajících členů spolku Zvěřinec, který se zabývá kulturně-komunitními projekty ve zlínském regionu.

Adam Krátký

Performer, pedagog, autor a spoluautor řady inscenací a performancí, herec divadla Pomezí. Absolvent oborů Divadelní tvorba v netradičních prostorech a Herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Kdysi studoval filosofii na FF UK. Ve své tvorbě se zabývá vztahem člověka a krajiny a komunitním uměním. Je pro něj důležitý sociální a historický kontext místa, ve kterém pracuje. Spolupořádá v Roztokách (nejen) Masopust a věnuje se divadlu pro jednoho diváka. Portfolio zde.


Místo realizace

V opuštěném pavlačovém domě na adrese Za Poříčskou bránou 7, Praha 8 (vlastník MHMP)

Projekt podpořili

Ministerstvo kultury ČR , Státní fond kultury ČR , Magistrát Hlavního města Prahy