One on one

Jeden divák a jeden herec. Jeden na jednoho. One-on-one. 1:1

1:1 je kontinuální projekt Pomezí věnující se komorním inscenacím převážně pro jednoho diváka. Rádi bychom představili tento specifický divadelní typ formou vlastních i pozvaných inscenací, vícedenní dílny a ve větší šíři i nově vzniklým Festivalem intimního divadla. Společným rysem všech dílčích projektů je kladený důraz na intimní charakter inscenací, bezprostřední kontakt všech zúčastněných a různé možnosti zapojení diváka do probíhajícího dění.

Níže jsou umístěné záložky jednotlivých akcí zahrnutých do tohoto projektu.

Tyto inscenace zrcadlí širší tendence v divadle, které vycházejí z touhy po větší intimitě divadelního zážitku, jež nemohou velká divadla nabídnout. Divadlo bývalo vždy skupinovou záležitostí, ale v době internetu je možnost setkat se tváří v tvář v reálném čase a s reálnými lidmi nadmíru atraktivní.

„Vnímáte to skutečněji než skutečný život” říká Lois Keidan „a jelikož nejde o hromadný zážitek, jste si vědomi výjimečnosti vlastní zkušenosti, svého speciálního zážitku odlišného od všech ostatních."

Rozrušení bariéry mezi divákem a hercem může vytvářet pocit strachu a nejistoty - ale zároveň může přinést chuť riskovat a využít nabízené možnosti. Tradiční pozorující divák se proměňuje v aktivního spolutvůrce, čímž se proměňuje i běžná dynamika divadelních produkcí.

Lyn Gardner, The Guardian

Na houbách

O projektu

Někdo je na houbách a na druhé straně je někdo v očekávání.
Ten na houbách hledá, komu se narodí.
Ten v očekávání neví, co má čekat.
A košík se pomalu plní...

Nově připravované interaktivní představení Pomezí vrátí diváky do času, kdy byli ještě na houbách.

Představení je pro omezený počet diváků a trvá cca 60 minut.

Informace budou postupně přibývat.

Tvůrci

Autoři

Adam Krátký
Kati Linek
Mathias Straub

Projekt podpořili

Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Magistrát Hlavního města Prahy

Festival intimního divadla

Festival intimního divadla pro vás namícháme
19. a 20. října 2019

Dílna: Divadlo do kapsy

O projektu

Baví vás divadlo? Toužíte mít vlastní divadelní představení? Máte chuť podarovat své blízké netradičním dárkem? Divadlo do kapsy můžete zahrát na rodinné oslavě, při posezení s přáteli nebo i náhodnému kolemjdoucímu.

Nabízíme divadelní dílnu pro každého, kdo má chuť si zkusit něco nového, kreativního a kdo by si rád vytvořil své vlastní dílo – divadelní, výtvarné, zvukové či pohybové.

Práce v malé skupině nám dovolí individuální přístup k potřebám každého z vás. Skrze hledání vlastní divadelní cesty si každý vytvoří maličké představení schované například v krabičce od sirek nebo v cukřence.

Dílnu zakončíme společnou prezentací pro pozvané diváky.

Pro dospělé (po domluvě i pro zájemce starší 15 let).
Předchozí zkušenosti s divadlem nejsou podmínkou.

Dílna obsahuje 3 setkání vždy od 18:00 do 21:00.

Harmonogram:
26. 3. I. setkání: výtvarné a materiálové možnosti; koncepce vlastního představení
15. 4. II. setkání: fyzické a pohybové možnosti; práce na představení
13. 5. III. setkání: dokončení představení a hledání způsobu vhodné prezentace.
Od 20:00 bude neveřejná prezentace dílny pro pozvané diváky.

Kapacita naplněna

Lektoři

Vendula Bělochová

Vystudovala japonskou filologii a nyní studuje scénografii alternativního a loutkového divadla na DAMU. Ve své práci se zabývá možnostmi výtvarného divadla (Zápisky z volných chvil, Disk 2018; Pan Josef, 2017) a performance. Silným tématem je pro ni kontakt performera a divákem, který zkoumá v inscenaci pro jednoho diváka Veduty (2017). Je aktivním členem divadelního souboru 8lidí (Press paradox, Disk 2018) a jedním ze zakládajících členů spolku Zvěřinec, který se zabývá kulturně-komunitními projekty ve zlínském regionu.

Adam Krátký

Performer, pedagog, autor a spoluautor řady inscenací a performancí, herec divadla Pomezí. Absolvent oborů Divadelní tvorba v netradičních prostorech a Herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Kdysi studoval filosofii na FF UK. Ve své tvorbě se zabývá vztahem člověka a krajiny a komunitním uměním. Je pro něj důležitý sociální a historický kontext místa, ve kterém pracuje. Spolupořádá v Roztokách (nejen) Masopust a věnuje se divadlu pro jednoho diváka. Portfolio zde.

Host: Veduty

O projektu

Performance pro jednoho a půl diváka mapující společnou cestu beze slov a cíle. Pouť hmatatelným prostorem krajiny. Když už jdeš, tak nemysli na návrat. Vendula Bělochová a Honza Tomšů rozvíjí dialog s divákem na základě intuitivního přístupu každého z účastněných.

Host dramaturgické linie 1:1

Představení má dvě části; první probíhá o samotě, druhá s jedním z performerů. První část trvá cca 10 minut, druhá cca 15 minut.

Inscenace na diváka nijak neútočí, nese se v klidném, lyrickém duchu.

Tvůrci

Autoři

Vendula Bělochová a Honza Tomšů

Herci

Vendula Bělochová a Honza Tomšů

Projekt podpořili

Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU

Host: Nitroscope

O projektu

Šest místností, šest setkání.

Minutové divadlo, představení jen pro Tebe.

Lehce bizardní svět, do kterého tě uvede principál.

Představení skrze divadlo objektů, pohybové divadlo, film, zvuk a výtvarné umění otevírá příběh jedné kočovné rodiny. Ten začal kdesi v Kyrgystánu, kde ztracený principál našel čtyři sestry. Protože každá z nich byla něčím zvláštní a jeho snem bylo mít vlastní cirkus, rozhodl se vzít je sebou a procestovat s nimi svět. Nyní jsou zde, aby vyprávěli svůj příběh. Každá ze sester je odlišná a něčím zvláštní, čemuž se přizpůsobuje i způsob jejího vyprávění. Divák putuje z jedné místnosti do druhé a stává se součástí příběhu žen, které jsou na cestě do svého nitra.

Host dramaturgické linie 1:1

Le Cabaret Nomade je v Brně sídlící mezinárodní kolektiv umělců, které spojuje fascinace starými kočovnými cirkusy i jarmarky a specializují se na divadlo pro jednoho diváka.

Představení Nitroscope provede diváka šesti krátkými 1:1 scénami, přičemž každá bude vyprávěna jiným divadelním jazykem.

Délka představení je 30 minut.

Počet diváků je omezený, každou půl hodinu může vstoupit deset diváků.

Představení není vhodné pro děti do deseti let.

Tvůrci

Koncept, režie

Aude Martin, Marie Svobodová

Dramaturgická spolupráce

Šimon Peták

Scénografie

Drahomír Stulír

Video

Petra Bučková

Herci

Aude Martin
Ekaterina Plechkova
Marie Svobodová
Kristýna Trojanová
Jiří Kniha

Projekt podpořili

Magistrát města Brno


Místo realizace

V opuštěném pavlačovém domě na adrese Za Poříčskou bránou 7, Praha 8 (vlastník MHMP)

Projekt podpořili

Ministerstvo kultury ČR , Státní fond kultury ČR , Magistrát Hlavního města Prahy