One on one

Jeden divák a jeden herec. Jeden na jednoho. One-on-one. 1:1

1:1 je kontinuální projekt Pomezí věnující se komorním inscenacím převážně pro jednoho diváka. Rádi bychom představili tento specifický divadelní typ formou vlastních i pozvaných inscenací, vícedenní dílny a ve větší šíři i nově vzniklým Festivalem intimního divadla. Společným rysem všech dílčích projektů je kladený důraz na intimní charakter inscenací, bezprostřední kontakt všech zúčastněných a různé možnosti zapojení diváka do probíhajícího dění.

Níže jsou umístěné záložky jednotlivých akcí zahrnutých do tohoto projektu.

Tyto inscenace zrcadlí širší tendence v divadle, které vycházejí z touhy po větší intimitě divadelního zážitku, jež nemohou velká divadla nabídnout. Divadlo bývalo vždy skupinovou záležitostí, ale v době internetu je možnost setkat se tváří v tvář v reálném čase a s reálnými lidmi nadmíru atraktivní.

„Vnímáte to skutečněji než skutečný život” říká Lois Keidan „a jelikož nejde o hromadný zážitek, jste si vědomi výjimečnosti vlastní zkušenosti, svého speciálního zážitku odlišného od všech ostatních."

Rozrušení bariéry mezi divákem a hercem může vytvářet pocit strachu a nejistoty - ale zároveň může přinést chuť riskovat a využít nabízené možnosti. Tradiční pozorující divák se proměňuje v aktivního spolutvůrce, čímž se proměňuje i běžná dynamika divadelních produkcí.

Lyn Gardner, The Guardian

Festival intimního divadla

O projektu

Přemýšleli jste někdy nad divadelním představením jako nad kombinací chutí?
Jak by různé divadelní inscenace chutnaly? Zašli byste si raději na něco hořce intelektuálního se syrovými tóny a nebo hravě sladkého s exotickou vůní?
Během Festivalu intimního divadla bude každému divákovi namíchán divadelní koktejl podle jeho přání.

Festival intimního divadla je vyvrcholením celoroční práce Pomezí zaměřující se na mapování netradiční divadelní formy: inscenací pro jednoho či jen několik diváků, při kterých je kladen důraz na intimní atmosféru a bezprostřední spolubytí diváků a herců. Přijďte se ponořit do festivalové atmosféry a ochutnat naše divadelní koktejly.

Hlavní program festivalu je uspořádán do bloku, který se odehraje během víkendu několikrát a do kterého je namícháno devět různorodých inscenací. Zakoupením vstupenky získá divák svůj originální divadelní koktejl, který bude obsahovat čtyři různá představení. Divák nebude znát dopředu, která představení navštíví. Jeho koktejl mu bude namíchán barmany až na místě, na základě rozhovoru o jeho preferencích a chutích.

Kromě hlavního blokového programu bude na festivalu k vidění množství drobných 1:1 představeních vzešlých z letošní dílny Divadla do kapsy, série 1:1 přednášek a především dvě premiéry nových projektů Pomezí: narativní instalace Za dveřmi čp. 21 a dvougenerační 1:1 inscenace Na houbách. Sobotní večer bude zakončen koncertem skupiny Holinky (jejíž část jste mohli zaslechnout na některých uvedení letošního Pozvání) a participativní zvukovou instalací Zvukovejce.
Tento doprovodný program bude možné navštívit nezávisle na hlavních festivalových blocích.

Program

sobota 19. 10. 2019

10.00-12.30 Hlavní festivalový blok I (vstupenky níže)
14.00-16.30 Hlavní festivalový blok II

16.00-17.30 Na houbách (informace na baru)
18.30-20.00 Na houbách
work-in-progress interaktivního divadelního představení

19.30 Holinky
koncert, dobrovolné vstupné

20.15-21.15 Zvukovejce
participativní zvuková instalace, vstupné dobrovolné

sobota 19. 10. 2019
průběžný program (informace na festivalovém baru):

Divadelní inscenace pro jednoho diváka vzešlé z dílny Divadlo do kapsy uváděné převážně v časech 12.30-14.00 a 16.30-18.00, na dotaz i jindy

Narativní instalace Za dveřmi čp. 21
10.00-18.00
více informací zde

Přednášky pro jednoho posluchače
uváděné převážně v časech 12.30-14.00 a 16.30-18.00, na dotaz i jindy

Program ročníku 2019 ke stažení zde

Tvůrci

Festival intimního divadla pro vás dramaturgicky a produkčně připravili
Lukáš Brychta, Adam Krátký a Kristýna Matolínová

Dílna: Divadlo do kapsy

O projektu

Baví vás divadlo? Toužíte mít vlastní divadelní představení? Máte chuť podarovat své blízké netradičním dárkem? Divadlo do kapsy můžete zahrát na rodinné oslavě, při posezení s přáteli nebo i náhodnému kolemjdoucímu.

Nabízíme divadelní dílnu pro každého, kdo má chuť si zkusit něco nového, kreativního a kdo by si rád vytvořil své vlastní dílo – divadelní, výtvarné, zvukové či pohybové.

Práce v malé skupině nám dovolí individuální přístup k potřebám každého z vás. Skrze hledání vlastní divadelní cesty si každý vytvoří maličké představení schované například v krabičce od sirek nebo v cukřence.

Dílnu zakončíme společnou prezentací pro pozvané diváky.

Pro dospělé (po domluvě i pro zájemce starší 15 let).
Předchozí zkušenosti s divadlem nejsou podmínkou.

Dílna obsahuje 3 setkání vždy od 18:00 do 21:00.

Harmonogram:
26. 3. I. setkání: výtvarné a materiálové možnosti; koncepce vlastního představení
15. 4. II. setkání: fyzické a pohybové možnosti; práce na představení
13. 5. III. setkání: dokončení představení a hledání způsobu vhodné prezentace.
Od 20:00 bude neveřejná prezentace dílny pro pozvané diváky.

Kapacita naplněna

Lektoři

Vendula Bělochová

Vystudovala japonskou filologii a nyní studuje scénografii alternativního a loutkového divadla na DAMU. Ve své práci se zabývá možnostmi výtvarného divadla (Zápisky z volných chvil, Disk 2018; Pan Josef, 2017) a performance. Silným tématem je pro ni kontakt performera a divákem, který zkoumá v inscenaci pro jednoho diváka Veduty (2017). Je aktivním členem divadelního souboru 8lidí (Press paradox, Disk 2018) a jedním ze zakládajících členů spolku Zvěřinec, který se zabývá kulturně-komunitními projekty ve zlínském regionu.

Adam Krátký

Performer, pedagog, autor a spoluautor řady inscenací a performancí, herec divadla Pomezí. Absolvent oborů Divadelní tvorba v netradičních prostorech a Herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Kdysi studoval filosofii na FF UK. Ve své tvorbě se zabývá vztahem člověka a krajiny a komunitním uměním. Je pro něj důležitý sociální a historický kontext místa, ve kterém pracuje. Spolupořádá v Roztokách (nejen) Masopust a věnuje se divadlu pro jednoho diváka. Portfolio zde.

Host: Veduty

O projektu

Performance pro jednoho a půl diváka mapující společnou cestu beze slov a cíle. Pouť hmatatelným prostorem krajiny. Když už jdeš, tak nemysli na návrat. Vendula Bělochová a Honza Tomšů rozvíjí dialog s divákem na základě intuitivního přístupu každého z účastněných.

Host dramaturgické linie 1:1

Představení má dvě části; první probíhá o samotě, druhá s jedním z performerů. První část trvá cca 10 minut, druhá cca 15 minut.

Inscenace na diváka nijak neútočí, nese se v klidném, lyrickém duchu.

Tvůrci

Autoři

Vendula Bělochová a Honza Tomšů

Herci

Vendula Bělochová a Honza Tomšů

Projekt podpořili

Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU

Host: Nitroscope

O projektu

Šest místností, šest setkání.

Minutové divadlo, představení jen pro Tebe.

Lehce bizardní svět, do kterého tě uvede principál.

Představení skrze divadlo objektů, pohybové divadlo, film, zvuk a výtvarné umění otevírá příběh jedné kočovné rodiny. Ten začal kdesi v Kyrgystánu, kde ztracený principál našel čtyři sestry. Protože každá z nich byla něčím zvláštní a jeho snem bylo mít vlastní cirkus, rozhodl se vzít je sebou a procestovat s nimi svět. Nyní jsou zde, aby vyprávěli svůj příběh. Každá ze sester je odlišná a něčím zvláštní, čemuž se přizpůsobuje i způsob jejího vyprávění. Divák putuje z jedné místnosti do druhé a stává se součástí příběhu žen, které jsou na cestě do svého nitra.

Host dramaturgické linie 1:1

Le Cabaret Nomade je v Brně sídlící mezinárodní kolektiv umělců, které spojuje fascinace starými kočovnými cirkusy i jarmarky a specializují se na divadlo pro jednoho diváka.

Představení Nitroscope provede diváka šesti krátkými 1:1 scénami, přičemž každá bude vyprávěna jiným divadelním jazykem.

Délka představení je 30 minut.

Počet diváků je omezený, každou půl hodinu může vstoupit deset diváků.

Představení není vhodné pro děti do deseti let.

Tvůrci

Koncept, režie

Aude Martin, Marie Svobodová

Dramaturgická spolupráce

Šimon Peták

Scénografie

Drahomír Stulír

Video

Petra Bučková

Herci

Aude Martin
Ekaterina Plechkova
Marie Svobodová
Kristýna Trojanová
Jiří Kniha

Projekt podpořili

Magistrát města Brno


Místo realizace

V opuštěném pavlačovém domě na adrese Za Poříčskou bránou 7, Praha 8 (vlastník MHMP)

Projekt podpořili

Ministerstvo kultury ČR , Státní fond kultury ČR , Magistrát Hlavního města Prahy