Neviditelná tržnice

Pražská tržnice, Praha | premiéra 3. října 2020 | derniéra 12. září 2022| 1.20 hodiny

Neviditelná tržnice

O projektu

„Odkrývám vrstvy, které se usadily na jednotlivých místech a nalezené kousky skládám postupně k sobě. Mohl bych vám toho o tomto místě říct hrozně moc. Třeba o tom, jak to tu jednou všechno znovu zaroste. Tráva prorůstající mezi dlaždicemi se rozbují a budovy pohltí trsy zeleně jako skalní město v horách.“

Jak vypadá holešovická tržnice, když z ní zmizí všechen ruch a stánky, za které se ukrývá přes den? Hodiny na vodárenské věži se zastavily sedm minut po osmé a z prázdných uliček se ozývají nenápadné zvuky. Ze šustění a tichých kroků se začínají zhmotňovat vrstvy času: dusot dobytka na dlažbě a cinkání vietnamských stánků se mísí se zbytky zvuků z dnešního rána.
Útržky vyprávění proměňují jednotlivá zákoutí bývalých jatek do magickorealistických obrazů, v nichž se prolíná svět řezníků a vietnamské tržnice.

„To už je všechno dávno. Líbí se mi koukat přes mříž na ulici, jak tam někdo projde nebo projede a zase zmizí. Kdyby si mě všimli, připadala bych jim jako nějaká postava. Postava, co ji tu zapomněli, zamkli, aby se jim tu o to starala, bránila tomu rozkladu a oni mohli jít pryč.“

Neviditelná tržnice je interaktivní multimediální audiowalk v prostorách Pražské tržnice. Před vstupem do tržnice obdržíte tablet a sluchátka. Po areálu vás bude provázet aplikace, která je vytvořena speciálně pro toto představení.

S její pomocí můžete prozkoumat skrytá zákoutí tržnice, která se stávají kulisami pro propletené příběhy. Za prvním rohem možná narazíte na řezníka, kterému chrastí ocílka v gumáku a o kus dál zaslechnete vyprávění mohyly porostlé žlutozeneou trávou.
Aplikace vám vždy nabízí několik míst k navštívení, a záleží jen na vás, jakou část mapy bývalých jatek se zrovna teď rozhodnete odkrýt.

Prostorové i zvukové zpracování a nenápadné zásahy tvůrců do běžného chodu tržnice vám umožní zahlédnout – alespoň na chvíli – jiný svět.
Každá cesta je unikátní a neviditelné se zhmotňuje přímo před každým z nás.

Fotky

Autor: Jan Volejníček

Trailer

Ohlasy

Místo

Sraz diváků u hlavní brány Pražské tržnice, na adrese Bubenské nábřeží 306, Praha 7.

Tvůrci

Koncept

Kateřina Součková a Štěpán Gajdoš, Anna Prstková, Lukáš Brychta

Scénář

Kateřina Součková, Anna Prstková

Režie

Kateřina Součková, Štěpán Gajdoš

Scénografie

Alžběta Uhlíková

Zvukový design

Jan Sedláček

Hudba

Ian Mikyska

Vývoj aplikace

Martin Kopeček

UX design

Jan Vlasatý

Grafický design

Veronika Zacharová

Produkce

Lucie Zdráhalová

Zvukové nahrávky

Jan Grundman
Tomáš Petřík
Lukáš Tran
Marta Vítů

Hrají

Galina Řezníčková
Nguyen Dung
Martin Jáchim

Zpěv

Anežka Matoušková


Místo realizace

Areál Pražské tržnice, vybrané exteriéry a interiéry, Praha 7

Projekt podpořili

Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy, MČ Praha 7

Poděkování

Pavlu Holečkovi, Jaroslavě Holové, Richardu Hrdinovi, redakci časopisu Hobulet, Janu Komárkovi, Martinu Mesarošovi, Štěpánu Tretiagovi, Josefu Tajovskému, Divadlu NoD, Markétě Součkové a mnoha dalším