Malvína

Premiéra 10. srpna 2023

Malvína

Malvína je imerzivní divadelní inscenace odehrávající se ve Volmanově vile a jejím okolí. Vila prošla náročnou a velmi detailní rekonstrukcí (získala Cenu poroty za citlivou rekonstrukci zdevastované památky v soutěži Stavba roku 2016) a v loňském roce byla otevřena veřejnosti. Vila vznikla v meziválečném období na základě návrhu architektů Karla Janů a Jiřího Štursy, kteří navazovali na myšlenky Le Corbusiera a vila se tak stala jedním z výrazných příkladů českého funkcionalismu. Oceňována je především pro spojení čisté funkcionalistické formy a skulpturálního pojetí prostoru.

Inscenace skrze tři postavy a jejich příběhy kromě jiného poukazuje i na možné přístupy k takovémuto typu architektonických památek. Setkáme se tak s přístupem kulturně-památkovým, který usiluje o zakonzervování původního stavu, čímž ovšem může blokovat další rozvoj a náplň daného místa, přístup komerční, kladoucí jako hlavní hledisko finanční zisk a profit, přičemž může docházet k poškození původních hodnot, a přístup řekněme esteticko-turistický, zaměřený na osobní zážitek s prostorem bez hlubšího zájmu o jeho kontext a budoucnost.

Během představení má divák možnost pohybovat se libovolně po vymezeném prostoru a věnovat svou pozornost tomu, co ho aktuálně zaujme. V prostoru se odehrávají paralelní herecké akce a je na každém návštěvníkovi, zda bude sledovat jednu z postav, věnovat svůj zájem několika z nich, či prozkoumávat samotnou vilu.

Inscenace je volně inspirovaná novelou Krysař od Viktora Dyka.

Site specific imerzivní inscenace o vztahu k jednomu domu

70 minut

Volmanova vila, Čelákovice

Volmanova vila. Zapomenutý klenot české meziválečné avantgardy. Vila a závod, z kterých dělníci vyhnali jejich majitele. Nyní se vrací ti, kteří snad mají právo s vilou nakládat. Ale co je možné s takovýmto odkazem dnes dělat? Dům v rozlehlém parku na horizontu svahu nad romantickou krajinou řeky Labe a tři lidé, kteří se u něj schází. Kristián, doufající, že by dům mohl zdědit a vyřešit tak jednou pro vždy svou životní nejistotu. Sepp, který ke své smůle vždycky pláče a směje se až příštího dne, ale o to víc touží aspoň chvíli nebýt sám. A nakonec Agnes, která žije, jako by nemělo být žádné zítra; přitahována tu zahradou, hned zas zapomenutým zákoutím, která vede kamsi hluboko mimo tuto realitu. Dokáží se tito tři spolu protnout ve stejném čase a najít místo, na které žádný z nich nedokáže přestat myslet?

Fotky

Autoři: Dita Havránková, Lucie Urban, Jan Volejníček, Lucie Volejníčková

Ohlasy

Ceny vstupenek

Jednotné vstupné 750 Kč

Termíny

Aktuálně nenabízíme žádný termín

Tvůrci

Námět a scénář

Lukáš Brychta, Kateřina Součková a kolektiv

Režie

Lukáš Brychta

Dramaturgie

Barbora Smolíková

Kostýmy

Jindřiška Dudziaková

Zvuk

Kateřina Součková

Produkční spolupráce

Marie Volmanová, Martina Paukertová

Herci

Kryštof Bartoš / Jakub Müller
Vojtěch Bartoš
Jindřiška Dudziaková


Místo realizace

Ve Volmanově vile, Stankovského 1200/46, 250 88 Čelákovice (soukromý vlastník)

Projekt podpořili

Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Volmanova vila

Poděkování

Zuzana Kadlečková, Kateřina Součková