Kolemjdoucí

Premiéra 1. prosince 2021

Kolemjdoucí

Jsi průměr pěti lidí, které vídáš nejčastěji. Všichni jste podobně vzdělaní, podobně bohatí, máte rádi podobné věci a čeká vás podobný život. Samozřejmě víš, že jsou tu i jiné světy. Občas je vídáš v očích unavené pokladní, u svých příbuzných z malé vesnice, v instalatérské brašně, tušíš je za černými skly limuzíny a ve vypitých panácích na pultu sportbaru. Vídáš je ale jen z dálky, jsou to pro tebe obyčejní kolemjdoucí – když ovšem přijmeš naše pozvání, budeš moct nahlédnout nejen do jejich bytů, ale i do jejich minulosti. Poznáš je tak hluboce, jak neznají možná ani oni sami sebe, a dozvíš se víc o okamžicích, kdy se rozhoduje, jaký každého z nás čeká život.

Narativní prostor

90 minut

Za Poříčskou bránou 7, Praha

Koupit vstupenky

Kolemjdoucí jsou tzv. narativní prostor, tedy výtvarná instalace bez herců, která sama vypráví příběh. Tento konkrétní vychází ze sociologického průzkumu Českého rozhlasu Rozděleni svobodou a najdete v něm 6 zmenšených bytů zástupců 6 českých sociálních tříd, které budete moct prozkoumat: otevřít všechny skříně, přečíst staré dopisy a podívat se, co je kde schováno. Čím podrobněji každý byt prozkoumáte, tím víc se dozvíte o životě člověka, který v něm žije. Sami se budete moct rozhodnout, které osudy jen proletíte a které se pokusíte rozklíčovat do posledního detailu.

Fotky

Upozornění

Některé části narativního prostoru popisují a zobrazují témata domácího násilí, depresí a sebevražedných pokusů. Pokud cítíte, že by tato témata mohla být pro Vás citlivá, zvažte prosím svoji účast.

Budeme samozřejmě rádi, když se instalaci rozhodnete navštívit ve dvojici nebo ve skupince, ale žádáme Vás, abyste během prohlídky byli ohleduplní k ostatním návštěvníkům a mluvili pouze šeptem.

Prostor není vhodný pro osoby se sníženými pohybovými schopnostmi.

Vstupenky


čtvrtek 09. 12. 2021 18:00 vyprodáno vyprodáno
čtvrtek 09. 12. 2021 20:00 vyprodáno vyprodáno

Tvůrci

Námět

Barbora Klapalová

Příběh

Pavel Gotthard, Barbora Klapalová, Eva Volenová

Scénografie

Barbora Klapalová

Produkce

Dominika Kovarovičová, Eva Volenová

Stavba

Ondřej Hartvich, Barbora Klapalová, Ondřej Levý

Texty

Pavel Gotthard

Grafické zpracování textů

Markéta Karpecká, Barbora Kulhánková, Johanka Netrvalová, Michaela Portychová

Sound design

Marek Mrkvička

Zvukové nahrávky

-

Tváře na fotografiích

Tomáš Daněk, Martin Křivánek, Barbora a Michal Medovi, Anna Müllerová, Lukáš Vaculčík


Místo realizace

V pavlačovém domě na adrese Za Poříčskou bránou 7, Praha 8 (vlastník MHMP)

Projekt podpořili

Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy

Poděkování

Děkujeme všem, kteří na tomto projektu přidali ruku k dílu. Těch rukou bylo mnoho a bez jejich pomoci by tento projekt nemohl nikdy vzniknout.